Home > Araştırma > Araştırma 1, Bir Milli İslamcılık Serüveni: Mücadelecilik – 1, Mustafa Aydın

Araştırma 1, Bir Milli İslamcılık Serüveni: Mücadelecilik – 1, Mustafa Aydın

Bir Milli İslamcılık Serüveni: Mücadelecilik

“Mücadeleci”, 1968-1978 tarihleri arsında etkin olan Mücadele Birliği adlı siyasal harekete mensup kimse anlamına gelir. Mücadele Birliği, bir dönemlerin sağ-sol ikileminde sağcı kutupta yer alan, salt milliyetçilikle saf İslamcılık arsında kendine özgü bir noktada faaliyette bulunmuş, duyguları/eğilimleri itibarıyla İslami, kültürel söylemi itibarı ile milliyetçi bir harekettir. Bir dönemler kültürel dünyamızda önemli bir yer işgal etmiş, bugün ise hala “Mücadeleci” olarak nitelendirilen ve toplumsal hayatın değişik yerlerinde faaliyet gösteren bir insan grubunun temel esprisini tanımakta elbette yarar vardır.

Önce belirtmelitiz ki bu araştırma noktasında bazı sıkıntılar vardır. HArekerin kadrolarının önemli bir kısmı hayattadır ve elbette onların da buradaki analizlere uygun veya muhalif söyleyebilecekleri şeyler vardır. Dolayısıyla böylesi bir konuda yapılacak iş, gereksiz tartışmalardan kaçınmak için mümkün olduğunca hareketin kendi metinlerine dayanmak ve yapılan yorumları değerlendirmektir.

Ne var ki Mücadele Birliği hakkında yeterli düzeyde açıklayıcı bir araştırma yapılmamıştır. Gazeteci Metin Toker’in Solda ve Sağda Vuruşanlar adıyla 1971 Haziran’ında Milliyet gazetesinde yayımlayıp sonra kitaplaştırdığı bir hayli resmi çizgideki politik tefrikası yanında, Osman İridağ’ın haftalık Aksiyon dergisinin Ocak 2003’te “Sokak’ta Ülkücüler, Koridorda Mücadeleciler” adlı magazin türü bir yazısını; Hamza Türkmen’in aylık Haksöz Dergisi’nin Haziran/Temmuz 1994 tarihinde yayımlanan, “Millileştirilmiş Din anlatışının Türkiye’deki ilk ciddi örneği: Yeniden Milli Mücadele” adlı bir hayli analitik makalesini ve yine aynı dergide Genel Başkan Necmettin Erişen ile yapılmış “Mücadele Birliği Sorgulanmalıdır” başlığıyla yayımlanan bir mülakatı ve Yeni Şafak’ta Cemil Çiçek’le yapılmış bir başka mülakattaki beyanları bir kenara bırakırsak, konu hakkında araştırmalara pek rastlanmaz.

Biz bu yazımızda sözü edilen belgeleri de göz önünde bulundurmak kaydıyla, hareketin önemli bir yayın organı olan Yeniden Milli Mücadele dergisindeki bazı önemli seri yazıları, Milli Mücadele’de Kadroların Vazifeleri gibi bazı temel kitapları esas aldık, müntesiplerin sözlü görüşlerini değerlendirdik. Aşağıdaki metin bu çerçevede yazarın bazen oyuncu, bazen seyirci konumundaki görgül gözlemlerinin de işin içine katılıp yorumlanması ile ortaya çıkmıştır. Bu denemenin elbette eleştiriye açık yönleri olacaktır.

(Devam edecek)
Not: İletişim Yayınlarından çıkan bir ansiklopedi’den alınmıştır. Kamil Büyüker kardeşimiz tarafından e-posta ile gönderilen dosyalar, sayfaların fotoğrafları olup, fotoğraflardaki metin bilgisayar ortamına parça parça aktarılarak arşivimize eklenecektir.

Advertisements
Categories: Araştırma
 1. prefabrik
  September 16, 2008 at 2:12 pm

  güzel makale olmuş. Eline sağlık.

 2. Anonymous
  September 18, 2008 at 1:44 pm

  konya lı mustafa aydınmı?
  ben 30 küsür yıldır konyadayım kendisini ilk kez bir iftarda tanıdım mücadelecimiymiş? kendini oyalıyor galiba ülkenin gidişinden memnunmu.3-5 kişiyle sohbet etmek yetmiyor hoca…

 3. Anonymous
  September 18, 2008 at 2:20 pm

  bu bir ansiklopediden YMM ile ilgili bölmün ilk paragrafı… arkadaş sanırım geri kalanları da ekleyince güzel bir çalışmayı bizlerle buluşturmuş olacak. Her ne kadar eleştirilecek yönleri olsa da, o da mücadeleci miymiş şeklinde bir yaklaşım hoş olmaz.. üstelik mustafa aydın beyefendinin mücadelecilik gibi bir iddiası olup olmadığını da bilmiyorum.

 4. Gundoganfa
  October 30, 2008 at 12:37 pm

  mucadeleci.blogspot.com mücadele birliği ile bir şekilde temas etmiş yapıların eklenebildiği, mütevazi bir arşiv niteliğinde bir sitedir. en azından bu yoldadır.

  Ancak asla millet düşmanlarının kendi propagandasını yapabileceği bir platform olarak düşünülmemelidir. Bu tarz yorumlara asla müsade edilmeyecektir.

  Üstelik, az önce silinen, bir millet düşmanının adsız gönderdiği yorumda bahsedilen unsurların hiçbirisinin gerek mücadele birliği ile, gerekse birliğin öğretileri ile uzaktan yakından ilgisi yoktur.

  Mücadele birliği, mensuplarını hiçbir zaman şiddete yönlendirmemiştir.

 5. Anonymous
  February 17, 2009 at 11:02 am

  sitenizi takip ediyorum çok eksik ve yetersiz siyak kara zemin bu ocağın mazisiyle bağdaşmaz daha iç açıcı zemin ve site tasarımı nı sizlerden bekliyorum

 6. gundoganfa
  June 3, 2009 at 7:15 am

  Umuyorum sizin de katkılarınızla daha da gelişir, arşivi internetten tanıştığımız birkaç yönetici ağabeyimle birlikte elimizden geldiğince geliştirmeye çalışıyoruz.

  Not: Sitenin renkleri için YMM dergilerinin kapak renklerinden ilham aldım.

 1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: